10 דברים מעניינים שלא ידעתם על אלכוהול

 
 

תגידו מה שתגידו על אלכוהול, החיים היו הרבה פחות שמחים בלעדיו. האלכוהול ליווה את האדם משחר האנושות, כבר מתקופת האבן, וכבר בספר בראשית מסופר שנח השתכר מיין. במצרים העתיקה אפילו ילדים שתו בירה, וברחבי העולם (גם בישראל) נמצאו כדי חרס בני אלפי שנים ששימשו ליין ובירה.

לאלכוהול יש חתיכת היסטוריה, ויש גם מדינות שהוא מהווה בהן חלק בלתי נפרד מהתרבות. אז תמזגו לכם משהו, וקבלו עשר עובדות מעניינות שאולי לא ידעתם על ״הטיפה המרה״:


רחובות מוצפים בבירה? היה דבר כזה -

 בשנת 1814 התרחש ״שיטפון הבירה של לונדון״: מכל בירה ענק, עם 610 אלף ליטרים בתוכו, התפוצץ, גרם לפיצוץ מכלים נוספים, ומיליון וחצי ליטרים של בירה הציפו את רחובות לונדון. שמונה אנשים טבעו בבירה, והיו גם אנשים שניצלו את השיטפון כדי לשתות את הבירה. 


ישנם משקאות שעולים כמו טירות או לימוזינות –

ובדרך כלל מדובר בקוניאק. קחו לדוגמה את אחד מהבקבוקים הכי יקרים בעולם (2 מיליון דולר), שהוא בקבוק של קוניאק דודוניון, שיושן 100 שנים (!) ומגיע בבקבוק שעשוי מזהב 24 קראט ומשובץ ב-7,000 יהלומים. יש גם שני בקבוקי לימונצ׳לו נדירים שהשווי של כל אחד מהם מגיע ל-44 מיליון דולר!  

בבריטניה, חוקי לשתות מגיל 5 –

אמנם רק בבית, תחת השגחת ההורים, ואסור למכור למי שמתחת לגיל 18, אבל שמעתם נכון: החוק מאפשר שתיית אלכוהול מגיל חמש! אמנם ארגון הבריאות הבריטי הלאומי הבריטי, ה-NHS, ממליץ שלא לשתות מתחת לגיל 14, אבל החוק הרשמי בבריטניה אוסר שתייה בבתים פרטיים רק מתחת לגיל 5. 


כדי לחדור לשוק האמריקני, וודקה סמירנוף שווקה בהתחלה כ״וויסקי לבן״ –

בשנת 1939 וודקה סמירנוף, שהחלה את דרכה ברוסיה, עברה לבעלות אמריקנית. הבעיה הייתה שהאמריקנים הם עם של וויסקי, ולא ידעו בכלל מה זה וודקה. הפתרון: כדי לחדור לשוק, המשווקים של סמירנוף שיווקו את המשקה כ״וויסקי לבן, ללא טעם או ריח״. האמריקאים התלהבו, והשאר היסטוריה. 


אפשר לקנות חבית שלמה של ג׳ק דניאלס –

בארה״ב ניתן לרכוש ישירות ממזקקת הוויסקי המפורסם בטנסי חבית שלמה של ג׳ק דניאלס, במחיר של בין 10,000 ל-12,000 דולר. כל חבית כזו מספיקה כדי למלא 252 בקבוקי ג׳ק דניאלס. 


יש אדם שיש לו ״מבשלת בירה״ בבטן –

מת׳יו הוג מהעיר לידס באנגליה סובל ממחלה נדירה שנקראת ״תסמונת מבשלת הבירה האוטומטית״ (Auto-Brewery Syndrome) – הודות לעודף שמרים במערכת העיכול שלו, הגוף שלו הופך דברים כמו לחם ופסטה לאלכוהול, והוא פשוט משתכר בכל פעם שהוא אוכל פחמימות. איך זה מרגיש? לדברי הוג, מדובר ב״חיים בתוך האנגאובר אחד גדול״, שכן הוא מתקשה לקום בבוקר, ונוטה להתייבש בקלות אם הוא לא שותה מספיק מים. 


הלקוח הכי גדול של מותג הקוניאק ׳הנסי׳ היה שליט צפון קוריאה קים ג׳ונג איל –

מסתבר שהקוניאק היוקרתי לא אהוב רק בקרב ראפרים כמו טופאק וקנייה ווסט, אלא גם נחשב לסמל סטטוס באסיה. בשנות התשעים מנהיג צפון קוריאה דאז, קים ג׳ונג איל, נהג לרכוש מדי שנה בקבוקי הנסי בשווי של 800 אלף דולר, ונחשב ללקוח מס׳ 1 של המותג הצרפתי. אגב, גם הבן שלו, קים ג׳ונג און, מוציא בשנה לא מעט על אלכוהול, הערכות מסוימות מדברות על משהו כמו 30 מיליון דולר בשנה! 

יש שתי בירות בשם ׳באדוויזר׳ –

אחד צ׳כית ואחת אמריקאית. בין שני המותגים שורר סכסוך משפטי מתמשך מאז שנות ה-70, שהתנהל בלמעלה מ-100 בתי משפט ברחבי העולם. הכל התחיל כשצעיר אמריקאי ממוצא גרמני נסע לצ׳כיה והתאהב בבירה הצ׳כית הותיקה באדוויזר, והחליט להקים מבשלה באותו השם בארה״ב. עם השנים הבאדוויזר האמריקנית הפכה לאחד מהמשקאות הפופולריים בעולם, אך ברוב מדינות אירופה אסור לשווק אותה בשם ״באדוויזר״ והיא משווקת בשם המקוצר ״Bud״ כדי לא ליצור בלבול עם המותג המקורי. גם בארה״ב מצאו פתרון דומה – הבאדוויזר הצ׳כית המקורית משווקת שם תחת השם Czechvar. אגב, רק בבריטניה, שוודיה ואירלנד משווקות שתי הבירות זו לצד זו באותו השם, ואכן אנשים רבים נוטים להתבלבל ולחשוב שמדובר באותה הבירה, רק באריזה אחרת.  


לרוב האנשים עדיף לשתות אלכוהול במתינות, מאשר לא לשתות בכלל –

כן, כולנו יודעים שהכי מסוכן להגזים עם אלכוהול, אבל תתפלאו לשמוע שצריכה מתונה של אלכוהול, עדיפה ברוב המקרים מהימנעות מוחלטת. מחקרים מצאו שצריכה מתונה (3-5 משקאות בשבוע) עשויה להוריד את הסיכוי למחלות לב, מעלה את הכולסטרול הטוב, עוזרת להפחתת מתח וחרדה, ואפילו מסייעת לחזק את השרירים. 

המלכה אליזבת׳ השנייה, כיום בת 95, שותה כוס שמפניה מדי ערב –

והיא לא היחידה שטוענת ששתיית שמפניה מסייעת לחיים ארוכים. אישה אנגליה נוספת בשם דורות׳י פלאוורס, טענה כשהגיעה לגיל 108, שהסוד שלה הוא שתיית שמפניה. 

אזהרה: צריכה מופרזת של אלכוהול מסכנת חיים ומזיקה לבריאות